gündelik hayat çalışmaları: bomontiada atölyeler serisi from avsar gurpinar on Vimeo.Documented by Atakan Gür.Gündelik Hayat Çalışmaları, iki ayrı atölye çalışması ile 16-19 Haziran 2017 tarihleri arasında bomontiada ALT Sanat Mekanı'ndaydı.
Muğlak Standartlar Enstitüsü, kimi fizikososyal (eşek yükü), kimi fizikomatematik (futbol sahası) pratiklere referans veren, kimi doğası itibarı ile (bir taşım) kimi tam bir matematiksel karşılığı bulunamadığı/olamayacağı için muğlak (3+1) ya da mutlaklığı kendinden menkul, yani içinde bulunulan sosyal ve kültürel çerçeveye göre belirlenen (indi-bindi) standart dışı/ötesi ölçülerin yazınsal ve görsel temsil biçimlerinin hassas bir araştırmasını gerçekleştirmeyi amaçlar.
Cansu Cürgen, Avşar Gürpınar.
Günlük Hayat Dedektifleri Bürosu bir kentsel araştırma pratiğidir. Dedektifler, herkesin elde edebileceği gündelik bilgileri bir araya getirir ve onlara daha dikkatli bakar. İlk defa gittiği bir sokakta, dikkatli bir gözlemci, buranın günlük hayat işleyişine, aktörlerine, yapısal karakterine, tuhaflıklarına, sıra dışı ve sıradan özelliklerine dair sonsuz bilgiyi örtük olarak biriktirir. Atölyede, bu bilgileri çizim araçlarını ve dedektiflik yöntemlerini kullanarak açığa çıkaracak, bir araya getirecek ve bir anlatı oluşturacağız.
Oğul Öztunç